V ashtangové tradici je zvykem, že se na úplněk a novoluní nepraktikuje. I přesto, že nejsem ashtangista, tento návyk jsem do své praxe zařadila, jelikož mi dával velký smysl.
Vždycky mě fascinovalo, když jsem měla to štěstí, zažít úplněk nebo novoluní u oceánu. Jak velký vliv měl měsíc na příliv a odliv. A jelikož my, jako lidské bytosti, jsme z 60-70% voda, musí gravitační síla měsíce nevyhnutelně ovlivňovat i nás.
Fáze měsíce je určena relativní polohou měsíce ke slunci. Úplněk nastává, když jsou vzájemně v opozici a novoluní, když jsou v konjunkci. Slunce i měsíc působí na zemi určitou gravitační silou, a právě jejich relativní pozice určuje různé energetické působení. Pokud máte rádi technické věci, doporučuji kouknout na obrázek dole pod článkem.
Pojďme se na to podívat ještě trochu podrobněji. Různé fáze energetického působení můžeme přirovnat k dechovému cyklu. Energie úplňku koresponduje s koncem nádechu, kdy je energie prány (jakožto vzestupné energie – prána váju) největší. Je to síla, kterou si můžeme představit jako expanzi, stoupající vzhůru a díky tomu se můžeme cítit plni energie a emocí, ovšem rozhodně se necítíme dobře uzemněni. Během úplňku je také běžná určitá tvrdohlavost, umíněnost. Prostě jsme moc v hlavě.
Naopak energie novoluní koresponduje s koncem výdechu, kdy je síla apány (jakožto sestupné energie – apána váju) největší. Apána je smršťující se síla, klesá dolů. Díky ní se cítíme klidní a uzemnění, ale možná trochu těžkopádní a netoužíme po fyzické námaze.
Síla novoluní je velmi introspektivní, nejlepší je zasít semínko (obrazně ve smyslu nápadu, rozhodnutí i doslovně řečeno), protože kořenící síla je nejsilnější. Naopak úplněk je velmi expanzivní, sklízíme plody (zase obrazně řečeno – plody svých činů i ty opravdové). Semínka, co jsme zaseli na novoluní teď vykvétají.
Díky tomu, že během těchto dní nepraktikujeme ásany, nejen že se vyhneme možným zraněním, ale především uctíme cykličnost přírody nebo ji minimálně začneme více vnímat.
Pokud jste oddáni své praxi a milujete ji, může se někdy stát, že nechcete mít ani jeden den volno. Může to být výzva, nejít na podložku, zároveň to přináší skvělou příležitost objevovat jiné jógové praxe – meditovat, věnovat se dechu, relaxovat, číst, zpívat mantry…
Stejně důležité jako praxe a odhodlání je i odevzdání, nelpění. Prostě balanc, cyklus, jako v přírodě.
