Chtěla bych navázat na příspěvky, kde jsem popisovala první trimestr. I přesto, že jsem si přála, aby mě nevolnosti přešly jako většinu žen na konci prvního trimestru, táhlo se to se mnou déle, až někdy do 17. týdne. Už aspoň nebyly každý den a netrvaly celý den. Uf. Toto období je tedy snad za mnou. Mám pocit, že jsem si potom velice vydechla a pak přišel nový nádech, který přinesl vlnu inspirace.
Chtěla bych doporučit několik knih, workshopů a dalších tipů.
Jako první bych chtěla zmínit to, že pro mě byla opravdu velká úleva, že můžu zase něco dělat, že nemusím jen ležet a modlit se, ať mi není špatně. Dost mi v tomto pomohl workshop s Alicí Mičunek a Hankou Svíčkou. Byl na téma Péče v těhotenství a po porodu z pohledu jógy a ájurvédy. Došla jsem si tam k několika aha momentům. Nejvýznamnější byl asi ten, že každý trimestr je zjednodušeně řečeno ovládán určitou dóšou, což u mě se tedy projevilo hodně výrazně. Proto jsem se v prvním trimestru cítila tak těžce (i psychicky), jako jsem se cítila a v tom druhém přišla energie, aktivita, totální změna trávení, nápady… Pokud vás to zajímavá, workshop je stále možné shlédnout ze záznamu. Je opravdu nabitý informacemi i na téma co jíst, čemu se vyhnout, na co se v daném období zaměřit…
Co se týká jógové praxe, té na podložce, tak jsem se k ní pomalu, ale jistě vracela ve větší míře. Součástí již zmíněného workshopu byla i jógová část s Ali, odkud jsem si přebrala několik zásad pro jógu v těhotenství. Doplnila jsem si tak znalosti, které jsem načerpala v online kurzu Yoga for Pregnancy and Menstruation od Nada Yoga School v Rishikeshi – součástí tohoto kurzu byly i jednotlivé sekvence a doporučení pro dané trimestry. Další znalosti a pochopení mi rozšířila kniha Yoga Sadhana for Mothers. Autorky se věnují ashtanga józe a velmi zajímavé tam pro mě byly části věnované bandhám, dechu, modifikaci pozdravů slunci i jednotlivých ásan, které jsou součástí ashtangové praxe. Přece jen, moje praxe vždy bývala spíš dynamická a poznatky z této oblasti se mi velmi hodily. Součástí knihy jsou i příběhy žen, kde popisují svoji praxi během těhotenství, po porodu, konkrétní modifikace, které dělaly. Aktuálně čtu právě tyto příběhy. Potom jsou součástí knihy ještě další praktické tipy, takže na tuto část se taky moc těším. Dále mě ke čtení čeká kniha Yoga mama yoga baby, která by měla přinášet tipy z oblasti jógy a ájurvédy. Jelikož jsem si chtěla rozšířit obzory právě ohledně ájurvédy, tak jsem absolvovala workshop s Lucií Königovou na téma 10 ájurvédských zvyků pro zdraví a spokojenost. Tento workshop nebyl zaměřený na těhotenství, ale obecně na ájurvédu. Byl ale velmi obsáhlý a přínosný. Konečně jsem si ujasnila nějaké pojmy a po začlenění některých rad do života je mi o dost lépe.
Musím přiznat, že jsem se vlastně na začátku těhotenství bála, že pro mě nyní spousta věcí končí a že mi to přinese jen spoustu omezení. Ale jak to tak bývá, veškerá omezení máme většinou jen v hlavě. Cítím, že mi to spíš otevírá nové obzory a pochopení. Přijde mi velice přínosné sledovat změny těla, co mi praxe dovolí, co už ne. Nikdy jsem moc nevěděla, jak s těhotnou ženou, která přišla ke mně na lekci, pracovat. Teď mám pocit, že to aspoň trošku skrze vlastní prožitek zjišťuji. A to je pro mě důležité, učit pak to, v čem mám nějakou zkušenost.