Dnes si povíme něco o takové hezké pomůcce k meditaci s mantrou. Možná jste jej už někdy viděli, takový náhrdelník, v Indii nazývaný mālā, u nás růženec.
Tradiční mālā má 108 korálků a jeden navíc, který se nazývá guru korálek a liší se od těch ostatních. Indové mālu drží v pravé ruce, kdy je volně položená přes prostředníček a palcem si směrem k sobě posouváme jednotlivé korálky. Ukazováček se nepoužívá, stejně jako levá ruka. (Tibeťané māly využívají také, nemají ovšem tato pravidla, zda pravá či levá ruka a který prst – kromě ukazováčku, který se ani zde nepoužívá.) Prostředníček je prý nejlepší používat z toho důvodu, že má ve svém středu řekněme něco jako akupresurní bod propojený s naší páteří.
Celé to probíhá tak, že pokud používáme v meditaci mantru, ať už jakoukoliv, jeden korálek znamená jedno její opakování. Když narazíme na guru korálek, na chvíli se zde zastavíme, vzpomeneme si na svého guru, otočíme směr a jedeme dál – tedy tudy, kudy jste sem přišli. A takto pokračujeme pořád dokola.
Není to něco, co bychom nutně potřebovali, ale je to fajn pomůcka, která naši meditaci s mantrou (japamālā) dělá vědomější. Můžeme si tím zároveň i měřit délku meditace. Nespoléháme tedy na časovač, ale řekneme si, že dneska bude moje meditace trvat 4×108 zopakování mantry, například.
Tradičně se mālā schovávala ještě pod nějaký šátek a nebo se nosila v takovém pytlíčku. Dnes se nosí spíš jako takový jógový šperk a existuje jich nepřeberné množství druhů. Pokud ji používáte k meditaci, spíš si ji uchovávejte na oltářku nebo noste u sebe schovanou.
Chtěla bych napsat něco o mantrách, které si lze opakovat, protože mi došlo, že jsme si zatím zmínili jen ty nejjednodušší: Nádech/ Výdech a Let go – Nech být/jít.
