Jedinou neměnnou konstantou života je změna. Možná jste již tento citát někdy ve svém životě slyšeli.
Všechno na světě má svůj začátek, průběh a konec. Nevyhnutelně. Tak jako začne lidský život, je jisté, že jednou skončí. A tak je to se vším. Často se urputně držíme představy toho, že to tak není. Bojíme se stárnout, zakrýváme šedivé vlasy, s přicházejícím podzimem, kdy se dny zkracují a celá příroda se ukládá k odpočinku, se snažíme fungovat stejně jako v létě, kdy slunce svítilo až do pozdních hodin a brzy ráno už nás vytáhlo z postele. Myslíme si, že naše praxe musí být pořád stejná, že musíme neustále podávat stejné výkony. Odmítáme si připustit změnu.
Podívejme se na to z pohledu Pataňdžaliho Jóga súter, kde se píše, že hlavní překážkou, kléšou, je avidyā – nevědomost. Nevědomost čeho? Toho, že si nejsme vědomi toho, že jsme puruša, ale myslíme si, že jsme prakrti. Puruša a prakrti jsou dva základní principy sánkji i Pataňdžaliho súter. Puruša představuje naše pravé Já, které je stálé a neměnné. Zatímco prakrti je vše ostatní a stále se mění. Puruša je naše vědomí, praktri vše, co si uvědomujeme. Tedy nejen naše tělo, celá příroda okolo nás, ale i naše myšlenky, pocity.
A jak se toto všechno pojí s meditací? Našim cílem je uvědomit si, že jsme puruša, nikoliv prakrti. Najít to neměnné, toho pozorovatele a připustit se, že nejsme prakrti, že nejsme naše myšlenky, že nejsme naše tělo, že je jednou nevyhnutelně opustíme. Svoboda. O tom je jóga.
Pokud rádi studujete staré texty, studujte Jóga sútry. Pokud potřebujete ujasnit nějaké pojmy, spoustu jich nádherně vysvětluje David Dostál na svých stránkách Kořeny jógy. A ještě zpět k té změně. Každý den je jiný, koukněme třeba na to, jak se svět dokázal během jednoho roku změnit. O to důležitější je uvědomovat si to neměnné uvnitř nás. Ať máte dobrý den a máte pocit, že se vám sedí hezky nebo jste naopak úplně vyřízení a chcete jen ležet na gauči, běžte meditovat. Nejsme naše zaměstnání, nejsme naše hádky, problémy. Ponořme se do sebe.
Dnes ještě 8 min a zítra navyšujeme na 10 min. Pokud máte nějaké otázky, pište, ptejte se.
Chtěla bych vám poděkovat, že jste v tom s námi. Vážím si toho.
