Následující text napsal můj přítel. Je neodmyslitelnou součástí mého života a tím pádem i mojí jógové cesty. A proto tu budu sdílet věci, které vytvořil. Tak hezké čtení!
Ještě než začneme s touto meditační cestou, chtěl bych se krátce zmínit o něčem, co je neoddělitelně spojeno s meditací a zároveň často opomíjeno. Mám na mysli fyzickou stránku věci, to jakou pozici zaujmeme pro provádění naší praxe. Nebudu zabíhat do proudu energií nebo pozic prstů.
V první řadě si musíme položit otázku „co je cílem naší meditace?“. Je to uvolnění a rozplynutí mysli. A abychom toho dosáhli, nemůže nás u toho omezovat tělo. Určitě to znáte, když se člověk pohodlně usadí a najednou vás píchne v koleni, zatahá v kyčli, uvědomíte si, že se propadáte v bedrech a najednou už jen myslíte jak dlouho ještě, než tohle utrpení skončí.
Takže na fyzické úrovni potřebujeme jediné. Usadit se tak, aby nás tělo neobtěžovalo a my se mohli uvolnit. To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Je mi jasné, že asi většina z nás nemedituje v lotosovém sedu, ale to ani není nutně potřeba. Pro začátek stačí jakýkoliv pohodlný sed, který nám dovolí mít rovnou páteř a nechat dech volně proudit dovnitř i ven. Může to být poloviční lotos, sed na patách nebo obyčejný turecký sed. A pokud i tyto jsou úplně mimo, tak proč nezkusit meditovat klidně na židli?
Zároveň můžeme využít i pomůcek. Zkuste si sednout na meditační polštář, bobík nebo jen srolovanou deku. Podepřete si kolena bločkem nebo klidně i knížkou. Dejte si tlustou deku pod chodidla, ať vám netlačí zem na kotníky nebo nárty. Sedněte si ke zdi a opřete se, popřípadě si sedněte kousek od zdi, a když se začnete hroutit, zeď vám to řekne. Anebo jen zkraťte čas meditace, není potřeba na začátek meditovat desítky minut, klidně si to rozdělte na více kratších časových úseků.
Popřípadě zařaďte do své ásanové praxe více zaměření na kolena, kyčle a sedy obecně. Konec konců, to je jeden s důvodů, proč máme ásanovou praxi, jako kompenzaci a přípravu na dlouhé sezení. Jak říká David Dostál: „Jóga byla první sedavé zaměstnání…“.
Zkoušejte to, vyzkoušejte více možností a zjistěte, co nejvíc vyhovuje právě vám. Každé tělo je jiné. Každý den může být jiný a i vy se můžete cítit jinak. Jinak se budou cítit i vaše klouby ráno a večer. Najděte si svůj „sweet spot“, kde vám nebude nic chybět.
P.S. Na obrázku je meditující Šiva.
